Home · Cichlidae · Gestreepte rotscichlide
Gestreepte rotscichlide (Telmatochromis vittatus) — Cichlidae

Gestreepte rotscichlide

Telmatochromis vittatus
Familie: Cichlidae · Striped telmatochromis
LC · Niet bedreigd

De Gestreepte rotscichlide (Telmatochromis vittatus) is een zoetwatervis uit de familie Cichlidae die tot 9 cm groot wordt.

Lengte
8.6 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika; rotsige zone en schelpenvelden tot 20 m.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De gestreepte rotscichlide is een klein cichlidetje dat endemisch is in het Tanganyikameer in Oost-Afrika. De soort wordt ongeveer 9 cm lang en heeft een langgerekt, lichtbruin lichaam met enkele donkere lengtestrepen. Ze leeft voor zo'n klein visje vrij diep, tot zeker 20 meter, in de rotsige zone en tussen lege schelpen. Als bodemzoeker schraapt ze aangroeisel en pikt ze kleine ongewervelden van de ondergrond. Als substraatbroeder zet ze de eieren af in spleten, holtes of lege slakkenhuizen, die door de ouders worden bewaakt. De soort is populair in het aquarium. Door haar geringe grootte is ze ongevaarlijk voor mensen.

The striped telmatochromis is a small cichlid endemic to Lake Tanganyika in East Africa. The species grows to about 9 cm and has an elongate, light-brown body with a few dark longitudinal stripes. For such a small fish it lives rather deep, to at least 20 metres, in the rocky zone and among empty shells. As a bottom searcher it scrapes growth and picks small invertebrates from the substrate. As a substrate spawner it lays its eggs in crevices, cavities or empty snail shells, guarded by the parents. The species is popular in the aquarium. Owing to its small size it is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gestreepte rotscichlide?

De Gestreepte rotscichlide heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon horizontale strepen. Donkere lengtestrepen; substraatbroeder die eieren in spleten en lege slakkenhuizen afzet.

Waar leeft de Gestreepte rotscichlide?

De Gestreepte rotscichlide leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika; rotsige zone en schelpenvelden tot 20 m.

Hoe groot wordt de Gestreepte rotscichlide?

De Gestreepte rotscichlide wordt maximaal ongeveer 9 cm lang.

Is de Gestreepte rotscichlide gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gestreepte rotscichlide is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Gestreepte rotscichlide eetbaar?

De Gestreepte rotscichlide wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gestreepte rotscichlide bron
Engelse naam
Striped telmatochromis bron
Wetenschappelijke naam
Telmatochromis vittatus
Familie
Cichlidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
8.6 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Zwart afgeleid
Patroon
Horizontale strepen afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika; rotsige zone en schelpenvelden tot 20 m. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Afrika - Tanganyikameer (Burundi, DR Congo, Tanzania, Zambia) afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Aangroeisel en kleine ongewervelden van de ondergrond bron
Sociaal gedrag
Kleine groepen afgeleid
Territoriaal
Ja afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Donkere lengtestrepen; substraatbroeder die eieren in spleten en lege slakkenhuizen afzet. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Telmatochromis

Meer uit de familie Cichlidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →