Home · Cobitidae · Gebande modderkruiper
Gebande modderkruiper (Syncrossus hymenophysa) — Cobitidae

Gebande modderkruiper

Syncrossus hymenophysa
Familie: Cobitidae · Banded loach
LC · Niet bedreigd

De Gebande modderkruiper (Syncrossus hymenophysa) is een zoetwatervis uit de familie Cobitidae die tot 21 cm groot wordt.

Lengte
21 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Kleine groepen
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuidoost-Azie
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De gebande modderkruiper is een kleurrijke modderkruiper uit zoet water van Zuidoost-Azie. De soort wordt ongeveer 21 cm lang en heeft een langgerekt, zijdelings samengedrukt lichaam met een rij donkerblauwe tot zwarte dwarsbanden op een blauwgrijze achtergrond. Onder elk oog staat een opklapbare stekel die bij hanteren kan prikken. Als nachtactieve bodembewoner zoekt zij met haar bekdraden in rivieren naar slakken, wormen en insectenlarven. De soort is geliefd in de aquariumhobby. De IUCN beoordeelt haar als niet bedreigd (LC).

The tiger loach is a colourful loach from fresh water of Southeast Asia. The species grows to about 21 cm and has an elongate, laterally compressed body with a row of dark blue to black cross-bars on a blue-grey ground. Beneath each eye is an erectile spine that can prick when the fish is handled. As a nocturnal bottom-dweller it uses its barbels to search rivers for snails, worms and insect larvae. The species is popular in the aquarium hobby. The IUCN assesses it as Least Concern (LC).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gebande modderkruiper?

De Gebande modderkruiper heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend blauw en heeft als patroon verticale strepen. Donkere dwarsbanden en opklapbare oogstekel; nachtactieve bodemkruiper

Waar leeft de Gebande modderkruiper?

De Gebande modderkruiper leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Zuidoost-Azie

Hoe groot wordt de Gebande modderkruiper?

De Gebande modderkruiper wordt maximaal ongeveer 21 cm lang.

Is de Gebande modderkruiper gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gebande modderkruiper is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Gebande modderkruiper eetbaar?

De Gebande modderkruiper wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gebande modderkruiper geverifieerd
Engelse naam
Banded loach geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Syncrossus hymenophysa
Familie
Cobitidae
Andere EN-namen
Banded loach; Tiger loach; Zebra loach geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
21.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Blauw afgeleid
Kleuren
Blauwgrijs met donkere dwarsbanden bron
Patroon
Verticale strepen bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Naar beneden bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Ja bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuidoost-Azie geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Zuidoost-Azie geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Slakken, wormen en insectenlarven afgeleid
Sociaal gedrag
Kleine groepen bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Nachtactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Nachtactieve bodemmodderkruiper; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Donkere dwarsbanden en opklapbare oogstekel; nachtactieve bodemkruiper bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Syncrossus

Meer uit de familie Cobitidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →