Home · Cyprinidae · Tussen-grondelkarper
Tussen-grondelkarper (Squalidus intermedius) — Cyprinidae

Tussen-grondelkarper

Squalidus intermedius
Familie: Cyprinidae · Intermediate gudgeon

De Tussen-grondelkarper (Squalidus intermedius) is een zoetwatervis uit de familie Cyprinidae die tot 8 cm groot wordt.

Lengte
8 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Dagactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Asia: China

Beschrijving

De tussen-grondelkarper is een kleine karperachtige (Cyprinidae) uit traag stromend en stilstaand zoet water van Oost-Azie. De soort wordt ongeveer 10 cm lang en heeft een slank, zilverig lichaam met een rij donkere vlekjes op de flank en een paar korte baarddraden. Als bodemgerichte scholenvis zoekt zij over zand en slib van rivieren en meren naar insectenlarven, wormen en kleine ongewervelden. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The intermediate gudgeon is a small cyprinid (Cyprinidae) from slow-flowing and still fresh water of East Asia. The species grows to about 10 cm and has a slender, silvery body with a row of dark spots on the flank and a pair of short barbels. As a bottom-oriented schooling fish it searches over sand and mud of rivers and lakes for insect larvae, worms and small invertebrates. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Tussen-grondelkarper?

De Tussen-grondelkarper heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon vlekken.

Waar leeft de Tussen-grondelkarper?

De Tussen-grondelkarper leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Asia: China

Hoe groot wordt de Tussen-grondelkarper?

De Tussen-grondelkarper wordt maximaal ongeveer 8 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 7 cm.

Is de Tussen-grondelkarper gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Tussen-grondelkarper is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Tussen-grondelkarper bron
Engelse naam
Intermediate gudgeon bron
Wetenschappelijke naam
Squalidus intermedius
Familie
Cyprinidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
8.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
6.9 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Zilver/grijs bron
Kleuren
Zilvergrijs met vlekken afgeleid
Patroon
Vlekken bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Baarddraden
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Asia: China bron
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Asia: China afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Ongewervelden, algen en detritus afgeleid
Sociaal gedrag
Scholenvis bron
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Squalidus

Meer uit de familie Cyprinidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →