Home · Scaridae · Hoogvin-papegaaivis
Hoogvin-papegaaivis (Scarus altipinnis) — Scaridae

Hoogvin-papegaaivis

Scarus altipinnis
Familie: Scaridae · Filament-finned parrotfish

De Hoogvin-papegaaivis (Scarus altipinnis) is een zoutwatervis uit de familie Scaridae die tot 60 cm groot wordt.

Lengte
60 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
1.0–50.0 m
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Oceania: American Samoa, Australia, Solomon Is., Cook Is., Tahiti, French Polynesia e.a.

Beschrijving

De Hoogvin-papegaaivis is een papegaaivis (Scaridae) uit rifwater van de westelijke en centrale Stille Oceaan. De soort wordt ongeveer 60 cm lang en heeft een groen lichaam met blauwe en roze tinten lichaam; volwassen mannetjes (eindfase) zijn vaak feller blauwgroen getekend. Met een papegaaiachtige, tot een snavel versmolten kaak raspt zij algen van koraal en rots en maalt het kalk fijn, wat bijdraagt aan de vorming van rifzand. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The Filament-finned parrotfish is a parrotfish (Scaridae) from reef water of the western and central Pacific. The species grows to about 60 cm and has a green body with blue and pink tints body; adult (terminal-phase) males are often more vividly blue-green marked. With a parrot-like beak formed from fused jaws it rasps algae from coral and rock and grinds the limestone fine, contributing to the formation of reef sand. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Hoogvin-papegaaivis?

De Hoogvin-papegaaivis heeft een torpedovormig lichaam en is overwegend groen.

Waar leeft de Hoogvin-papegaaivis?

De Hoogvin-papegaaivis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Oceania: American Samoa, Australia, Solomon Is., Cook Is., Tahiti, French Polynesia e.a.

Hoe groot wordt de Hoogvin-papegaaivis?

De Hoogvin-papegaaivis wordt maximaal ongeveer 60 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 41 cm.

Is de Hoogvin-papegaaivis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Hoogvin-papegaaivis is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Hoogvin-papegaaivis bron
Engelse naam
Filament-finned parrotfish bron
Wetenschappelijke naam
Scarus altipinnis
Familie
Scaridae
Andere EN-namen
Filament-finned parrot fish; Filamentfinned parrotfish; Filament-finned parrotfish; High-fin parrotfish; Highfinned parrotfish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
60.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
41.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Groen bron
Kleuren
Groen afgeleid
Staartvorm
Halve maan afgeleid
Bekstand
Snavelvormig bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
1.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
50.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Oceania: American Samoa, Australia, Solomon Is., Cook Is., Tahiti, French Polynesia e.a. bron
Verspreiding (detail)
Zoutwater - Oceania: American Samoa, Australia, Solomon Is., Cook Is., Tahiti, French Polynesia e.a. afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Scarus

Meer uit de familie Scaridae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →