Home · Rhinobatidae · Braziliaanse gitaarrog
Braziliaanse gitaarrog (Pseudobatos horkelii) — Rhinobatidae

Braziliaanse gitaarrog

Pseudobatos horkelii
Familie: Rhinobatidae · Brazilian guitarfish
CR · Ernstig bedreigd

De Braziliaanse gitaarrog (Pseudobatos horkelii) is een zoutwatervis uit de familie Rhinobatidae die tot 138 cm groot wordt.

Lengte
138 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
1.0–150.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Westelijke Atlantische Oceaan; zand- en modderbodems.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De Braziliaanse vioolrog is een vioolrog (Rhinobatidae) uit de westelijke Atlantische Oceaan. De soort heeft een afgeplatte, vioolvormige bouw met een schijfvormig voorlijf en een stevige, haaiachtige staart met twee rugvinnen; ze mist een gifstekel. Ze leeft bodemgebonden op zand- en modderbodems, van de kustlijn tot de rand van het continentaal plat. Als bodemjager voedt ze zich met kreeftachtigen, weekdieren en kleine vissen. Ze baart levende jongen. Door overbevissing is ze ernstig bedreigd. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The Brazilian guitarfish is a guitarfish (Rhinobatidae) from the western Atlantic Ocean. The species has a flattened, fiddle-shaped build with a disc-shaped forebody and a sturdy, shark-like tail with two dorsal fins; it lacks a venomous spine. It lives bottom-bound on sand and mud bottoms, from the shoreline to the edge of the continental shelf. As a bottom hunter it feeds on crustaceans, molluscs and small fishes. It gives birth to live young. Through overfishing it is critically endangered. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Braziliaanse gitaarrog?

De Braziliaanse gitaarrog heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Vioolvormige bouw met haaiachtige staart, zonder gifstekel; levendbarend en ernstig bedreigd door overbevissing.

Waar leeft de Braziliaanse gitaarrog?

De Braziliaanse gitaarrog leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Westelijke Atlantische Oceaan; zand- en modderbodems.

Hoe groot wordt de Braziliaanse gitaarrog?

De Braziliaanse gitaarrog wordt maximaal ongeveer 138 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 60 cm.

Is de Braziliaanse gitaarrog gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Braziliaanse gitaarrog is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Braziliaanse gitaarrog eetbaar?

Ja, de Braziliaanse gitaarrog wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Braziliaanse gitaarrog bron
Engelse naam
Brazilian guitarfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Pseudobatos horkelii
Familie
Rhinobatidae
Andere EN-namen
Brazilian guitarfish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
138.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
60.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Zilver/grijs afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Recht afgeleid
Bekstand
Naar beneden afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
1.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
150.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Westelijke Atlantische Oceaan; zand- en modderbodems. afgeleid
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan - voor de kust van zuidelijk Brazilie, Uruguay en Argentinie; van de kustlijn tot de rand van het continentaal plat afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kreeftachtigen, weekdieren en kleine vissen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Vioolvormige bouw met haaiachtige staart, zonder gifstekel; levendbarend en ernstig bedreigd door overbevissing. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Pseudobatos

Meer uit de familie Rhinobatidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →