Home · Haemulidae · Roodlip-zoetlip
Roodlip-zoetlip (Plectorhinchus sordidus) — Haemulidae

Roodlip-zoetlip

Plectorhinchus sordidus
Familie: Haemulidae · Redlip rubberlip

De Roodlip-zoetlip (Plectorhinchus sordidus) is een zoutwatervis uit de familie Haemulidae die tot 60 cm groot wordt.

Lengte
60 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
2.0–80.0 m
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Africa: Australia, Bahrain, Mayotte, Iraq, Kenya, Kuwait e.a.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De roodlip-zoetlip is een grom of zoetlip (Haemulidae) uit de westelijke Indische Oceaan, voor Oost-Afrika en Arabie. De soort wordt ongeveer 60 cm lang en heeft een hoog, grijs lichaam met vlezige, roodachtige lippen. Als bodemgerichte roofvis schuilt zij overdag rond riffen en wrakken en jaagt 's nachts op kleine kreeftachtigen, weekdieren en visjes; met de keeltanden maakt zij knorrende geluiden. Het is een gewaardeerde consumptievis. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The redlip rubberlip is a grunt or sweetlips (Haemulidae) from the western Indian Ocean, off East Africa and Arabia. The species grows to about 60 cm and has a deep, grey body with fleshy, reddish lips. As a bottom-oriented predator it shelters by day around reefs and wrecks and hunts small crustaceans, molluscs and small fish at night; it makes grunting sounds with its throat teeth. It is a valued food fish. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Roodlip-zoetlip?

De Roodlip-zoetlip heeft een torpedovormig lichaam en is overwegend zilvergrijs.

Waar leeft de Roodlip-zoetlip?

De Roodlip-zoetlip leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Africa: Australia, Bahrain, Mayotte, Iraq, Kenya, Kuwait e.a.

Hoe groot wordt de Roodlip-zoetlip?

De Roodlip-zoetlip wordt maximaal ongeveer 60 cm lang.

Is de Roodlip-zoetlip gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Roodlip-zoetlip is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Roodlip-zoetlip eetbaar?

Ja, de Roodlip-zoetlip wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Roodlip-zoetlip bron
Engelse naam
Redlip rubberlip bron
Wetenschappelijke naam
Plectorhinchus sordidus
Familie
Haemulidae
Andere EN-namen
Redlip rubberlip; Sordid rubberlip; Sordid sweetlip; Sordid thicklip geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
60.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs bron
Kleuren
Zilvergrijs afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Lippen
Dik/vlezig bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
2.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
80.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Africa: Australia, Bahrain, Mayotte, Iraq, Kenya, Kuwait e.a. bron
Verspreiding (detail)
Zoutwater - Africa: Australia, Bahrain, Mayotte, Iraq, Kenya, Kuwait e.a. afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
levensduur_max_jaar
14.0 geverifieerd
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten afgeleid
Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Plectorhinchus

Meer uit de familie Haemulidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →