Home · Cichlidae · Schubbeneter-cichlide
Schubbeneter-cichlide (Plecodus paradoxus) — Cichlidae

Schubbeneter-cichlide

Plecodus paradoxus
Familie: Cichlidae · Scale-eating cichlid

De Schubbeneter-cichlide (Plecodus paradoxus) is een zoetwatervis uit de familie Cichlidae die tot 20 cm groot wordt.

Lengte
20 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De schubbeneter-cichlide is een opmerkelijke cichlide die endemisch is in het Tanganyikameer in Oost-Afrika. De soort wordt ongeveer 20 cm lang en is gespecialiseerd in lepidofagie: ze voedt zich met de schubben van andere vissen. Daartoe heeft ze een schuin naar boven gerichte bek met naar buiten staande, kantelbare tanden waarmee ze schubben van de flanken van prooivissen afschraapt. Het lichaam is gestroomlijnd, met een donkere lengtestreep die helpt bij camouflage tijdens het besluipen. De soort leeft langs rotsige oevers. Voor mensen is ze onschadelijk.

The scale-eating cichlid is a remarkable cichlid endemic to Lake Tanganyika in East Africa. The species grows to about 20 cm and is specialised in lepidophagy: it feeds on the scales of other fishes. For this it has an upward-angled mouth with outward-pointing, tilting teeth with which it rasps scales from the flanks of prey fishes. The body is streamlined, with a dark lengthwise stripe that aids camouflage while stalking. The species lives along rocky shores. It is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Schubbeneter-cichlide?

De Schubbeneter-cichlide heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon horizontale strepen. Gespecialiseerde schubbeneter met schuin gerichte bek en kantelbare tanden.

Waar leeft de Schubbeneter-cichlide?

De Schubbeneter-cichlide leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij steen of rots. Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika.

Hoe groot wordt de Schubbeneter-cichlide?

De Schubbeneter-cichlide wordt maximaal ongeveer 20 cm lang.

Is de Schubbeneter-cichlide gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Schubbeneter-cichlide is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Schubbeneter-cichlide eetbaar?

De Schubbeneter-cichlide wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Schubbeneter-cichlide bron
Engelse naam
Scale-eating cichlid bron
Wetenschappelijke naam
Plecodus paradoxus
Familie
Cichlidae

Uiterlijk

Max. lengte (cm)
20.0 bron
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs; Bruin afgeleid
Patroon
Horizontale strepen afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Naar boven afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Endemisch in het Tanganyikameer in Oost-Afrika. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Oost-Afrika; rotsige oevers van het Tanganyikameer afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Schubben van andere vissen (lepidofagie) bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Voortplanting verspreid over het jaar; vermoedelijk mondbroedend zoals verwanten. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Gespecialiseerde schubbeneter met schuin gerichte bek en kantelbare tanden. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Plecodus

Meer uit de familie Cichlidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →