Home · Doradidae · Dwerg-doornmeerval
Dwerg-doornmeerval (Physopyxis lyra) — Doradidae

Dwerg-doornmeerval

Physopyxis lyra
Familie: Doradidae · Dwarf thorny catfish
NE · Niet beoordeeld

De Dwerg-doornmeerval (Physopyxis lyra) is een zoetwatervis uit de familie Doradidae die tot 4 cm groot wordt.

Lengte
3.5 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Amazonebekken
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De dwerg-doornmeerval is een minuscuul doornmeervalletje uit zoet water van het Amazonebekken in Zuid-Amerika. De soort wordt slechts ongeveer 4 cm lang en heeft een gedrongen lichaam dat met benige, gedoornde platen is gepantserd en korte bekdraden. Als nachtactieve bodembewoner schuilt zij overdag tussen bladafval en hout en zoekt 's nachts naar kleine ongewervelden en detritus. De doornplaten bieden bescherming tegen rovers. De vis is voor de mens ongevaarlijk. De IUCN heeft de soort niet beoordeeld.

The dwarf thorny catfish is a minute thorny catfish from fresh water of the Amazon basin of South America. The species reaches only about 4 cm and has a stocky body armoured with bony, thorned plates and short barbels. As a nocturnal bottom-dweller it shelters by day among leaf litter and wood and searches at night for small invertebrates and detritus. The thorned plates provide protection against predators. The fish is harmless to humans. The IUCN has not evaluated the species.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Dwerg-doornmeerval?

De Dwerg-doornmeerval heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon marmering. Gedoornde benige pantserplaten; nachtactief dwergmeervalletje

Waar leeft de Dwerg-doornmeerval?

De Dwerg-doornmeerval leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Amazonebekken

Hoe groot wordt de Dwerg-doornmeerval?

De Dwerg-doornmeerval wordt maximaal ongeveer 4 cm lang.

Is de Dwerg-doornmeerval gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Dwerg-doornmeerval is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Dwerg-doornmeerval eetbaar?

De Dwerg-doornmeerval wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Dwerg-doornmeerval geverifieerd
Engelse naam
Dwarf thorny catfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Physopyxis lyra
Familie
Doradidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
3.5 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin gemarmerd afgeleid
Patroon
Marmering bron
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar beneden bron
Lippen
Dun bron
Baarddraden
Ja bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Amazonebekken geverifieerd
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Amazonebekken, Zuid-Amerika geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine ongewervelden en detritus afgeleid
Sociaal gedrag
Solitair bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Nachtactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Nachtactief bodemdoornmeervalletje; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Gedoornde benige pantserplaten; nachtactief dwergmeervalletje bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Meer uit de familie Doradidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →