Home · Tetraodontidae · Gladde kogelvis
Gladde kogelvis (Lagocephalus laevigatus) — Tetraodontidae

Gladde kogelvis

Lagocephalus laevigatus
Familie: Tetraodontidae · Smooth puffer
LC · Niet bedreigd

De Gladde kogelvis (Lagocephalus laevigatus) is een zoutwatervis uit de familie Tetraodontidae die tot 100 cm groot wordt.

Lengte
100 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
10.0–180.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Giftig
Verspreiding
Atlantische Oceaan aan beide zijden, in het oosten langs de kust van West-Afrika, over zand- en slibbodems van kustwater.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De gladde kogelvis is een grote kogelvis uit de familie Tetraodontidae die tot ongeveer 1 meter wordt. Het lichaam is glad (zonder de stekeltjes van veel verwanten) en zilvergroen op de rug, wit op de buik; de bek is een sterke, snavelachtige structuur uit vier tandplaten, waarmee de vis schelpdieren en krabben kraakt. Bij gevaar kan ze water inslikken en zich tot een bal opblazen. De soort leeft over zand- en slibbodems van de Atlantische Oceaan aan beide zijden, in het oosten langs de kust van West-Afrika. Net als veel kogelvissen bevat ze het dodelijke gif tetrodotoxine in organen en huid; ze mag absoluut niet worden gegeten.

The smooth puffer is a large pufferfish of the family Tetraodontidae reaching about 1 metre. The body is smooth (without the prickles of many relatives) and silver-green above, white below; the mouth is a strong, beak-like structure of four tooth plates, with which the fish crushes shellfish and crabs. When threatened it can swallow water and inflate into a ball. The species lives over sand and mud bottoms of the Atlantic on both sides, in the east along the West African coast. Like many pufferfish it contains the deadly poison tetrodotoxin in its organs and skin; it must absolutely not be eaten.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gladde kogelvis?

De Gladde kogelvis heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Grote kogelvis met een glad lichaam en een snavelachtige, uit vier tandplaten gevormde bek; kan zich met water opblazen en bevat het dodelijke gif tetrodotoxine.

Waar leeft de Gladde kogelvis?

De Gladde kogelvis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Atlantische Oceaan aan beide zijden, in het oosten langs de kust van West-Afrika, over zand- en slibbodems van kustwater.

Hoe groot wordt de Gladde kogelvis?

De Gladde kogelvis wordt maximaal ongeveer 100 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 60 cm.

Is de Gladde kogelvis gevaarlijk voor mensen?

De Gladde kogelvis is giftig — raak stekels voorzichtig aan en zoek bij een steek zo nodig medische hulp. Niet aanraken om te eten: de organen en huid bevatten het dodelijke gif tetrodotoxine, dat door koken niet onschadelijk wordt. Bij inname onmiddellijk medische hulp (geen tegengif).

Is de Gladde kogelvis eetbaar?

De Gladde kogelvis wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gladde kogelvis afgeleid
Engelse naam
Smooth puffer geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Lagocephalus laevigatus
Familie
Tetraodontidae
Andere NL-namen
Gladde kogelvis afgeleid
Andere EN-namen
Puffer; Puffer fish; Smooth Puffer; Smooth puffer geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
100.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
60.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig geverifieerd
Dominante kleur
Zilver/grijs bron
Kleuren
Zilver/grijs; Groen; Wit bron
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Halve maan afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee geverifieerd
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Nee geverifieerd

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater geverifieerd
Bodemtype
Zand/slibbodem geverifieerd
Min. diepte (m)
10.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
180.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Atlantische Oceaan aan beide zijden, in het oosten langs de kust van West-Afrika, over zand- en slibbodems van kustwater. geverifieerd
Verspreiding (detail)
Atlantische Oceaan - aan beide zijden; oostelijke kust van West-Afrika; over zand- en slibbodems bron
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. geverifieerd
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor geverifieerd
Dieet (detail)
Schelpdieren, krabben, kreeftachtigen en weekdieren, met de tandplaten gekraakt bron
Sociaal gedrag
Solitair geverifieerd
Territoriaal
Nee geverifieerd
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten geverifieerd
Geslachtsverschil
Nee geverifieerd
Seizoen
Leeft boven zachte bodems van kustwater; paait in de warme maanden met drijvende eieren. bron
Bijzondere kenmerken
Grote kogelvis met een glad lichaam en een snavelachtige, uit vier tandplaten gevormde bek; kan zich met water opblazen en bevat het dodelijke gif tetrodotoxine. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten geverifieerd
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Giftig geverifieerd
EHBO
Niet aanraken om te eten: de organen en huid bevatten het dodelijke gif tetrodotoxine, dat door koken niet onschadelijk wordt. Bij inname onmiddellijk medische hulp (geen tegengif). bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Lagocephalus

Meer uit de familie Tetraodontidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →