Home · Gyrinocheilidae · Chinese algeneter
Chinese algeneter (Gyrinocheilus aymonieri) — Gyrinocheilidae

Chinese algeneter

Gyrinocheilus aymonieri
Familie: Gyrinocheilidae · Chinese algae eater

De Chinese algeneter (Gyrinocheilus aymonieri) is een zoetwatervis uit de familie Gyrinocheilidae die tot 28 cm groot wordt.

Lengte
28 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Herbivoor
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Asia: Cambodia, China, Laos, Viet Nam, Thailand
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De Chinese algeneter is een karperachtige (Gyrinocheilidae) uit heldere, stromende rivieren van Zuidoost-Azie. De soort wordt ongeveer 28 cm lang en heeft een langgerekt lichaam en een zuigmond met hoornige randen waarmee zij zich aan stenen vasthecht en algen afraspt; via speciale kieuwopeningen ademt zij terwijl de mond vastzit. Als bodemgerichte grazer eet zij aufwuchs, algen en detritus. De vis is voor de mens ongevaarlijk en is bekend uit de aquariumhandel.

The Chinese algae eater is a cyprinid relative (Gyrinocheilidae) from clear, flowing rivers of Southeast Asia. The species grows to about 28 cm and has an elongate body and a sucker mouth with horny edges with which it clings to stones and rasps off algae; through special gill openings it breathes while the mouth is attached. As a bottom-oriented grazer it eats aufwuchs, algae and detritus. The fish is harmless to humans and is known from the aquarium trade.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Chinese algeneter?

De Chinese algeneter heeft een langgerekt, palingachtig lichaam en is overwegend bruin.

Waar leeft de Chinese algeneter?

De Chinese algeneter leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Asia: Cambodia, China, Laos, Viet Nam, Thailand

Hoe groot wordt de Chinese algeneter?

De Chinese algeneter wordt maximaal ongeveer 28 cm lang.

Is de Chinese algeneter gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Chinese algeneter is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Chinese algeneter eetbaar?

Ja, de Chinese algeneter wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Chinese algeneter bron
Engelse naam
Chinese algae eater bron
Wetenschappelijke naam
Gyrinocheilus aymonieri
Familie
Gyrinocheilidae
Andere EN-namen
Algae eater; Biforated carp; Chinese algae-eater; Indian algae eater; Siamese algae eater geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
28.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Naar beneden bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Asia: Cambodia, China, Laos, Viet Nam, Thailand bron
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Asia: Cambodia, China, Laos, Viet Nam, Thailand afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Herbivoor bron
Dieet (detail)
Algen, wieren en plantaardig materiaal afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten afgeleid
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →