Home · Muraenidae · Zwartrand-murene
Zwartrand-murene (Gymnothorax nigromarginatus) — Muraenidae

Zwartrand-murene

Gymnothorax nigromarginatus
Familie: Muraenidae · Blackedge moray
LC · Niet bedreigd

De Zwartrand-murene (Gymnothorax nigromarginatus) is een zoutwatervis uit de familie Muraenidae die tot 99 cm groot wordt.

Lengte
99 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
10.0–100.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Slangachtig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zeegrasvelden en ondiepe banken van de westelijke Atlantische Oceaan.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De zwartrand-murene (Gymnothorax nigromarginatus) is een murene uit de familie Muraenidae uit de westelijke Atlantische Oceaan. De soort heeft een slang- of aalvormig, schubloos lichaam met een doorlopende vinzoom die zwart gerand is, en wordt ongeveer een meter lang. Ze is algemeen in zeegrasvelden en op ondiepe banken op 10 tot 19 meter diepte en komt zelden in baaien of op koraalriffen voor. Als nachtactieve sluiprover verschuilt ze zich overdag in holen en spleten en jaagt 's nachts met haar tandenrijke bek op vissen en kreeftachtigen. Murenes bijten alleen bij verstoring, maar de beet kan pijnlijk en moeilijk te genezen zijn.

The blackedge moray (Gymnothorax nigromarginatus) is a moray of the family Muraenidae from the western Atlantic. The species has a snake- or eel-like, scaleless body with a continuous fin fringe edged in black, and reaches about one metre. It is abundant in seagrass beds and on shallow banks at 10 to 19 metres depth and is rarely found in bays or on coral reefs. As a nocturnal ambush predator it hides in holes and crevices by day and hunts fishes and crustaceans at night with its toothy mouth. Morays bite only when disturbed, but the bite can be painful and slow to heal.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Zwartrand-murene?

De Zwartrand-murene heeft een slangachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Zwart gerande vinzoom; nachtactieve, tandenrijke sluiprover die alleen bij verstoring bijt.

Waar leeft de Zwartrand-murene?

De Zwartrand-murene leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Zeegrasvelden en ondiepe banken van de westelijke Atlantische Oceaan.

Hoe groot wordt de Zwartrand-murene?

De Zwartrand-murene wordt maximaal ongeveer 99 cm lang.

Is de Zwartrand-murene gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Zwartrand-murene is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Zwartrand-murene eetbaar?

De Zwartrand-murene wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Zwartrand-murene bron
Engelse naam
Blackedge moray geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Gymnothorax nigromarginatus
Familie
Muraenidae

Uiterlijk

Grootteklasse
XL geverifieerd
Max. lengte (cm)
99.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Slangachtig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Zwart afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
10.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
100.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zeegrasvelden en ondiepe banken van de westelijke Atlantische Oceaan. afgeleid
Verspreiding (detail)
Westelijke Atlantische Oceaan - VS (Golf van Mexico), Caribisch gebied, Brazilië afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Vissen en kreeftachtigen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Zwart gerande vinzoom; nachtactieve, tandenrijke sluiprover die alleen bij verstoring bijt. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Gymnothorax

Meer uit de familie Muraenidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →