Home · Kyphosidae · Zwarte rotsbaars
Zwarte rotsbaars (Girella elevata) — Kyphosidae

Zwarte rotsbaars

Girella elevata
Familie: Kyphosidae · Black bream
NE · Niet beoordeeld

De Zwarte rotsbaars (Girella elevata) is een zoutwatervis uit de familie Kyphosidae die tot 62 cm groot wordt.

Lengte
62 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–25.0 m
Dieet
Herbivoor
Gedrag
Scholenvis
Dagritme
Dagactief
Vorm
Plat/schijfvormig
Bodem
Gemengde bodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuidoostelijk Australie en Nieuw-Zeeland
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De zwarte rotsbaars is een baarsachtige vis uit het zuidwesten van de Stille Oceaan, langs de kusten van Australie en Nieuw-Zeeland. De soort wordt tot ongeveer 62 cm lang en heeft een hoog, gedrongen, donker lichaam met een kleine bek. Zij leeft op rotsige kustriffen en in de branding tot ongeveer 25 meter diepte; grote scholen vormen zich rond rotspunten en onder steigers. Overdag schuilt zij tussen rotsen, in grotten en onder richels. De vis graast vooral op algen en zeewier. Het is een populaire sportvis in zuidoostelijk Australie. De IUCN heeft de soort niet beoordeeld (NE).

The black drummer is a perch-like fish from the southwestern Pacific, along the coasts of Australia and New Zealand. The species grows to about 62 cm and has a deep, robust, dark body with a small mouth. It lives on rocky coastal reefs and in the surf to about 25 metres depth; large schools form around rocky outcrops and under jetties. By day it shelters among rocks, in caves and under ledges. The fish grazes mainly on algae and seaweed. It is a popular game fish in southeastern Australia. The IUCN has not evaluated the species (NE).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Zwarte rotsbaars?

De Zwarte rotsbaars heeft een plat, schijfvormig lichaam, is overwegend zwart en heeft als patroon egaal. Donker, gedrongen rotsbewoner; vormt scholen rond rotspunten

Waar leeft de Zwarte rotsbaars?

De Zwarte rotsbaars leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij gemengde bodem. Zuidoostelijk Australie en Nieuw-Zeeland

Hoe groot wordt de Zwarte rotsbaars?

De Zwarte rotsbaars wordt maximaal ongeveer 62 cm lang.

Is de Zwarte rotsbaars gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Zwarte rotsbaars is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Zwarte rotsbaars eetbaar?

De Zwarte rotsbaars wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Zwarte rotsbaars geverifieerd
Engelse naam
Black bream geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Girella elevata
Familie
Kyphosidae
Andere EN-namen
Black drummer; Blackfish; Darkie; Eastern rock blackfish; Eastern rock blackfish drummer geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
62.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Plat/schijfvormig bron
Dominante kleur
Zwart afgeleid
Kleuren
Donkergrijs tot zwart bron
Patroon
Egaal bron
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal bron
Lippen
Dik/vlezig bron
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Eén continue bron
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Gemengde bodem bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
25.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuidoostelijk Australie en Nieuw-Zeeland geverifieerd
Verspreiding (detail)
Stille Oceaan - Australie en Nieuw-Zeeland (zuidwestelijke Stille Oceaan) geverifieerd
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Herbivoor bron
Dieet (detail)
Algen en zeewier afgeleid
Sociaal gedrag
Scholenvis bron
Territoriaal
Nee bron
Dagritme
Dagactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee bron
Seizoen
Standvis op rotsige kustriffen; jaarrond aanwezig. bron
Bijzondere kenmerken
Donker, gedrongen rotsbewoner; vormt scholen rond rotspunten bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Vissen vanaf rotsen met brood, zeewier of schelpdier als aas. bron
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Girella

Meer uit de familie Kyphosidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →