Home · Apogonidae · Marmer-kardinaalbaars
Marmer-kardinaalbaars (Fowleria marmorata) — Apogonidae

Marmer-kardinaalbaars

Fowleria marmorata
Familie: Apogonidae · Barred cardinalfish

De Marmer-kardinaalbaars (Fowleria marmorata) is een zoutwatervis uit de familie Apogonidae die tot 8 cm groot wordt.

Lengte
7.5 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0.0–37.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Plat/schijfvormig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Indo-westelijke Stille Oceaan; rotsbodems en buitenste riffen.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De marmer-kardinaalbaars is een kardinaalbaars (Apogonidae) uit de Indo-westelijke Stille Oceaan. De soort is klein, heeft grote ogen en een roodbruin, gemarmerd lichaam met vaak een oogvlek op het kieuwdeksel. Ze is nachtactief en leeft kustnabij boven rotsbodems en op buitenste riffen, waar ze zich overdag tussen rotsen en koraalpuin verschuilt. 's Nachts jaagt ze op kleine kreeftachtigen en ongewervelden. Het mannetje broedt de eieren in zijn bek uit. De soort is ongevaarlijk voor mensen.

The marbled cardinalfish is a cardinalfish (Apogonidae) from the Indo-West Pacific. The species is small, has large eyes and a red-brown, marbled body often with an eyespot on the gill cover. It is nocturnal and lives inshore over rocky bottoms and on outer reefs, where by day it hides among rocks and coral rubble. At night it hunts small crustaceans and invertebrates. The male broods the eggs in his mouth. The species is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Marmer-kardinaalbaars?

De Marmer-kardinaalbaars heeft een plat, schijfvormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon marmering. Gemarmerd lichaam met oogvlek op het kieuwdeksel; nachtactief, mannetje is mondbroeder.

Waar leeft de Marmer-kardinaalbaars?

De Marmer-kardinaalbaars leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Indo-westelijke Stille Oceaan; rotsbodems en buitenste riffen.

Hoe groot wordt de Marmer-kardinaalbaars?

De Marmer-kardinaalbaars wordt maximaal ongeveer 8 cm lang.

Is de Marmer-kardinaalbaars gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Marmer-kardinaalbaars is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Marmer-kardinaalbaars eetbaar?

De Marmer-kardinaalbaars wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Marmer-kardinaalbaars bron
Engelse naam
Barred cardinalfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Fowleria marmorata
Familie
Apogonidae
Andere EN-namen
Ear cardinalfish; Eared cardinalfish; Eared soldier fish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
7.5 geverifieerd
Lichaamsvorm
Plat/schijfvormig bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Rood/oranje afgeleid
Patroon
Marmering afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Steen of rots bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
37.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Indo-westelijke Stille Oceaan; rotsbodems en buitenste riffen. afgeleid
Verspreiding (detail)
Indo-westelijke Stille Oceaan - van de Rode Zee en Oost-Afrika tot de westelijke Stille Oceaan; kustnabije rotsbodems en buitenste riffen afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine kreeftachtigen en ongewervelden bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Gemarmerd lichaam met oogvlek op het kieuwdeksel; nachtactief, mannetje is mondbroeder. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten bron
Visserstechniek
Geen doelsoort voor de hengelsport; hooguit incidentele vangst of bruikbaar als aasvisje. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Fowleria

Meer uit de familie Apogonidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →