Home · Serranidae · Stip-tandbaars
Stip-tandbaars (Epinephelus epistictus) — Serranidae

Stip-tandbaars

Epinephelus epistictus
Familie: Serranidae · Dotted grouper

De Stip-tandbaars (Epinephelus epistictus) is een zoutwatervis uit de familie Serranidae die tot 80 cm groot wordt.

Lengte
80 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
90.0–800.0 m
Dieet
Carnivoor
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Asia: Kuwait, Mozambique, Oman, Pakistan, Papua New Guinea, Qatar e.a.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

De Stip-tandbaars is een tandbaars (Epinephelidae) uit de Indo-Westelijke Pacific. De soort wordt ongeveer 80 cm lang en heeft een fors, gedrongen lichaam met een grote bek. Het bleekbruine lichaam draagt verspreide zwarte stippen en vage schuine banden. Als bodemgerichte hinderlaagroofvis schuilt zij in spleten, grotten en wrakken van koraal- en rotsriffen en verzwelgt vissen en kreeftachtigen. Veel tandbaarzen wisselen van geslacht. Het is een gewaardeerde consumptievis. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The Dotted grouper is a grouper (Epinephelidae) from the Indo-West Pacific. The species grows to about 80 cm and has a robust, stocky body with a large mouth. The pale-brown body bears scattered black dots and faint oblique bands. As a bottom-oriented ambush predator it shelters in crevices, caves and wrecks of coral and rocky reefs and engulfs fish and crustaceans. Many groupers change sex. It is a valued food fish. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Stip-tandbaars?

De Stip-tandbaars heeft een torpedovormig lichaam en is overwegend zilvergrijs.

Waar leeft de Stip-tandbaars?

De Stip-tandbaars leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Asia: Kuwait, Mozambique, Oman, Pakistan, Papua New Guinea, Qatar e.a.

Hoe groot wordt de Stip-tandbaars?

De Stip-tandbaars wordt maximaal ongeveer 80 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 70 cm.

Is de Stip-tandbaars gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Stip-tandbaars is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Stip-tandbaars eetbaar?

Ja, de Stip-tandbaars wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Stip-tandbaars bron
Engelse naam
Dotted grouper bron
Wetenschappelijke naam
Epinephelus epistictus
Familie
Serranidae
Andere EN-namen
Black-spotted grouper; Black-spotted rockcod; Broken-line grouper; Brown rockcod geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
80.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
70.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Zilver/grijs bron
Kleuren
Zilvergrijs afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Min. diepte (m)
90.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
800.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Asia: Kuwait, Mozambique, Oman, Pakistan, Papua New Guinea, Qatar e.a. bron
Verspreiding (detail)
Zoutwater - Asia: Kuwait, Mozambique, Oman, Pakistan, Papua New Guinea, Qatar e.a. afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Eerst vrouwelijk dan mannelijk bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten afgeleid
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Epinephelus

Meer uit de familie Serranidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →