Congo-dwergbarbeel
De Congo-dwergbarbeel (Clypeobarbus pleuropholis) is een zoetwatervis uit de familie Cyprinidae die tot 3 cm groot wordt.
Beschrijving
De Congo-dwergbarbeel is een heel klein, slank Afrikaans barbeeltje uit de familie Cyprinidae die maar ongeveer 3-4 cm wordt. Het zijdelings afgeplatte lichaam heeft een glanzende zilveren flank, soms met een zwakke gouden gloed, en draagt fijne baarddraadjes rond de bek. De soort leeft in scholen in beken, rivieren en moerassen met veel waterplanten in het Congobekken van Centraal-Afrika. Als omnivoor eet ze klein dierlijk plankton, insectenlarven, algen en detritus, die ze in de waterkolom en van de bodem haalt. In het regenseizoen paait ze op ondergelopen oevers, waar de jonge vis snel opgroeit. Door haar geringe formaat en grote aantallen is ze een belangrijke prooivis voor grotere soorten.
The Congo dwarf barb is a very small, slender African barb of the family Cyprinidae reaching only about 3-4 cm. The laterally compressed body has a shiny silver flank, sometimes with a faint golden glow, and bears fine barbels around the mouth. The species lives in schools in streams, rivers and swamps with abundant water plants in the Congo basin of Central Africa. As an omnivore it eats small zooplankton, insect larvae, algae and detritus, taken in the water column and from the bottom. In the rainy season it spawns on flooded margins, where the young grow up quickly. Through its small size and great numbers it is an important prey fish for larger species.
Veelgestelde vragen
Hoe herken je de Congo-dwergbarbeel?
De Congo-dwergbarbeel heeft een torpedovormig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Heel klein, slank Afrikaans barbeeltje met fijne baarddraadjes en een glanzende zilveren flank.
Waar leeft de Congo-dwergbarbeel?
De Congo-dwergbarbeel leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij algen- of zeegrasvelden. Zoet water van Centraal-Afrika, in het Congobekken, in beken, rivieren en moerassen met veel waterplanten.
Hoe groot wordt de Congo-dwergbarbeel?
De Congo-dwergbarbeel wordt maximaal ongeveer 3 cm lang.
Is de Congo-dwergbarbeel gevaarlijk voor mensen?
Nee, de Congo-dwergbarbeel is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.
Is de Congo-dwergbarbeel eetbaar?
De Congo-dwergbarbeel wordt doorgaans niet gegeten.
Download Fin's Fish Guide
Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.
Alle gegevens
Identificatie
Uiterlijk
Leefomgeving & verspreiding
Gedrag & biologie
Voor de visser
Veiligheid
Status & bronnen
Zelfde geslacht Clypeobarbus
Meer uit de familie Cyprinidae
Download Fin's Fish Guide
Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.