Home · Clariidae · Congo-loopmeerval
Congo-loopmeerval (Clarias submarginatus) — Clariidae

Congo-loopmeerval

Clarias submarginatus
Familie: Clariidae · Blotched catfish
VU · Kwetsbaar

De Congo-loopmeerval (Clarias submarginatus) is een zoetwatervis uit de familie Clariidae die tot 16 cm groot wordt.

Lengte
16 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Centraal-Afrika; rivieren en moerassen van het Congo-bekken.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De Congo-loopmeerval is een Afrikaanse meerval uit de familie der loopmeervallen (Clariidae) uit het Congo-bekken in Centraal-Afrika. De soort wordt ongeveer 16 cm lang en heeft een langgerekt, aalachtig lichaam met een afgeplatte kop, vier paar baarddraden en een lange rug- en aarsvin. Net als andere clariiden bezit ze een aanvullend luchtademhalingsorgaan, waarmee ze in zuurstofarm water kan overleven en zich zelfs korte tijd over land kan voortbewegen. Over haar biologie is weinig bekend. Als bodemzoeker voedt ze zich met kleine ongewervelden, insectenlarven en detritus. De borst- en rugvinstekels kunnen prikken. Door beperkt areaal en bedreigingen staat de soort als kwetsbaar (VU) te boek.

The Congo walking catfish is an African catfish of the airbreathing catfish family (Clariidae) from the Congo basin in Central Africa. The species grows to about 16 cm and has an elongate, eel-like body with a flattened head, four pairs of barbels and a long dorsal and anal fin. Like other clariids it has an accessory air-breathing organ, with which it can survive in oxygen-poor water and even move over land for short periods. Little is known about its biology. As a bottom searcher it feeds on small invertebrates, insect larvae and detritus. The pectoral and dorsal spines can prick. Owing to a restricted range and threats the species is listed as Vulnerable (VU).

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Congo-loopmeerval?

De Congo-loopmeerval heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon egaal. Aalachtige loopmeerval met luchtademhalingsorgaan; kwetsbaar (VU), kan zich korte tijd over land voortbewegen.

Waar leeft de Congo-loopmeerval?

De Congo-loopmeerval leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Centraal-Afrika; rivieren en moerassen van het Congo-bekken.

Hoe groot wordt de Congo-loopmeerval?

De Congo-loopmeerval wordt maximaal ongeveer 16 cm lang.

Is de Congo-loopmeerval gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Congo-loopmeerval is onschadelijk voor mensen. De stevige, scherpe vinstekels kunnen pijnlijke prik- of snijwonden geven; hanteer de vis voorzichtig. Reinig de wond, laat hem doorbloeden en raadpleeg bij toenemende pijn of infectie een arts.

Is de Congo-loopmeerval eetbaar?

De Congo-loopmeerval wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Congo-loopmeerval bron
Engelse naam
Blotched catfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Clarias submarginatus
Familie
Clariidae

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
16.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Zwart afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Ja bron
Rugvinnen
Eén continue afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Centraal-Afrika; rivieren en moerassen van het Congo-bekken. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zoetwater van Afrika - DR Congo; Congo-bekken afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine ongewervelden, insectenlarven en detritus bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Aalachtige loopmeerval met luchtademhalingsorgaan; kwetsbaar (VU), kan zich korte tijd over land voortbewegen. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
De stevige, scherpe vinstekels kunnen pijnlijke prik- of snijwonden geven; hanteer de vis voorzichtig. Reinig de wond, laat hem doorbloeden en raadpleeg bij toenemende pijn of infectie een arts. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Clarias

Meer uit de familie Clariidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →