Home · Bregmacerotidae · Eenhoorn-kabeljauwtje
Eenhoorn-kabeljauwtje (Bregmaceros mcclellandi) — Bregmacerotidae

Eenhoorn-kabeljauwtje

Bregmaceros mcclellandi
Familie: Bregmacerotidae · Codlet

De Eenhoorn-kabeljauwtje (Bregmaceros mcclellandi) is een brakwatervis uit de familie Bregmacerotidae die tot 10 cm groot wordt.

Lengte
9.6 cm
Watertype
Brak
Diepte
0.0–2000.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Grote groepen
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Vrij water
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Kust en open oceaan van de Indische en westelijke Stille Oceaan.
Eetbaarheid
Regelmatig gegeten

Beschrijving

Bregmaceros mcclellandi is een zeer klein kabeljauwachtig visje uit de familie Bregmacerotidae uit de Indische en westelijke Stille Oceaan. De soort heeft een slank, langgerekt lichaam en dankt haar naam aan een lange, naar voren gerichte vinstraal op de kop, die als een hoorntje uitsteekt. Ze komt zowel in brak kustwater als in de open oceaan voor en wordt ongeveer 10 cm lang. Het is een planktoneter die zich met planktonische kreeftachtigen voedt. De soort is in de tropen wijd verspreid, wordt plaatselijk met kruisnetten gevangen en is van beperkt commercieel belang.

Bregmaceros mcclellandi is a very small cod-like fish of the family Bregmacerotidae from the Indian and western Pacific Oceans. The species has a slender, elongate body and owes its name to a long, forward-pointing fin ray on the head that projects like a little horn. It occurs both in brackish coastal water and in the open ocean and reaches about 10 cm. It is a plankton feeder living on planktonic crustaceans. The species is widely distributed in the tropics, is caught locally with bag nets and is of limited commercial importance.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Eenhoorn-kabeljauwtje?

De Eenhoorn-kabeljauwtje heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend zilvergrijs en heeft als patroon egaal. Lange, hoornachtige vinstraal op de kop; klein planktonetend kabeljauwtje.

Waar leeft de Eenhoorn-kabeljauwtje?

De Eenhoorn-kabeljauwtje leeft in brak water en houdt zich vooral op bij open, vrij water. Kust en open oceaan van de Indische en westelijke Stille Oceaan.

Hoe groot wordt de Eenhoorn-kabeljauwtje?

De Eenhoorn-kabeljauwtje wordt maximaal ongeveer 10 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 7 cm.

Is de Eenhoorn-kabeljauwtje gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Eenhoorn-kabeljauwtje is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Is de Eenhoorn-kabeljauwtje eetbaar?

Ja, de Eenhoorn-kabeljauwtje wordt regelmatig gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Eenhoorn-kabeljauwtje bron
Engelse naam
Codlet geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Bregmaceros mcclellandi
Familie
Bregmacerotidae
Andere EN-namen
Indian cod; Mac Lelland's unicorn-codfish; Macclelland's unicorn-cod; Spotted Codlet geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
9.6 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
7.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Zilver/grijs afgeleid
Kleuren
Zilver/grijs afgeleid
Patroon
Egaal afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dun afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugstekels
Nee bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Brak bron
Bodemtype
Vrij water bron
Min. diepte (m)
0.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
2000.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Kust en open oceaan van de Indische en westelijke Stille Oceaan. afgeleid
Verspreiding (detail)
Indische en westelijke Stille Oceaan; kust en open zee afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Planktonische kreeftachtigen (dierlijk plankton) bron
Sociaal gedrag
Grote groepen afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Lange, hoornachtige vinstraal op de kop; klein planktonetend kabeljauwtje. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Regelmatig gegeten bron
Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Bregmaceros

Meer uit de familie Bregmacerotidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →