Home · Bagridae · Tijger-stekelmeerval
Tijger-stekelmeerval (Batasio tigrinus) — Bagridae

Tijger-stekelmeerval

Batasio tigrinus
Familie: Bagridae · Tiger bagrid

De Tijger-stekelmeerval (Batasio tigrinus) is een zoetwatervis uit de familie Bagridae die tot 6 cm groot wordt.

Lengte
6.2 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Giftig
Verspreiding
Asia: Thailand

Beschrijving

De Tijger-stekelmeerval is een stekelmeerval (Bagridae) uit zoet water van het noordoosten van India en Myanmar. De soort heeft een stevig, schubloos, bruingrijs lichaam met vier paar baarddraden, een vetvin en een lange aarsvin. Als nachtactieve bodembewoner zoekt zij over zand en slib van rivieren en meren naar insectenlarven, kleine kreeftachtigen, weekdieren en visjes. De stevige, gezaagde borst- en rugvinstekels zijn vergiftigd en kunnen een pijnlijke prikwond geven.

The Tiger bagrid is a bagrid catfish (Bagridae) from fresh water of northeastern India and Myanmar. The species has a sturdy, scaleless, brown-grey body with four pairs of barbels, an adipose fin and a long anal fin. As a nocturnal bottom-dweller it searches over sand and mud of rivers and lakes for insect larvae, small crustaceans, molluscs and small fish. The stout, serrated pectoral and dorsal spines are venomous and can give a painful puncture wound.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Tijger-stekelmeerval?

De Tijger-stekelmeerval heeft een langgerekt, palingachtig lichaam en is overwegend bruin. Draagt vergiftigde stekels of weefsel; hanteer met grote voorzichtigheid.

Waar leeft de Tijger-stekelmeerval?

De Tijger-stekelmeerval leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Asia: Thailand

Hoe groot wordt de Tijger-stekelmeerval?

De Tijger-stekelmeerval wordt maximaal ongeveer 6 cm lang.

Is de Tijger-stekelmeerval gevaarlijk voor mensen?

De Tijger-stekelmeerval is giftig — raak stekels voorzichtig aan en zoek bij een steek zo nodig medische hulp. Bij een prik door een vinstekel: spoel de wond, verwijder zichtbare stekelresten en dompel het lichaamsdeel 30-90 minuten in zo heet mogelijk water (circa 45 C) om het gif af te breken. De pijn kan hevig zijn. Raadpleeg bij forse zwelling, een achtergebleven stekel of tekenen van infectie een arts en controleer de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Tijger-stekelmeerval bron
Engelse naam
Tiger bagrid bron
Wetenschappelijke naam
Batasio tigrinus
Familie
Bagridae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
6.2 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin afgeleid
Staartvorm
Gevorkt afgeleid
Baarddraden
Ja bron
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Asia: Thailand bron
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Asia: Thailand afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief bron
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Draagt vergiftigde stekels of weefsel; hanteer met grote voorzichtigheid. afgeleid

Voor de visser

Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Giftig geverifieerd
EHBO
Bij een prik door een vinstekel: spoel de wond, verwijder zichtbare stekelresten en dompel het lichaamsdeel 30-90 minuten in zo heet mogelijk water (circa 45 C) om het gif af te breken. De pijn kan hevig zijn. Raadpleeg bij forse zwelling, een achtergebleven stekel of tekenen van infectie een arts en controleer de tetanusstatus. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Batasio

Meer uit de familie Bagridae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →