Home · Cichlidae · Tweddles cichlide
Tweddles cichlide (Astatotilapia tweddlei) — Cichlidae

Tweddles cichlide

Astatotilapia tweddlei
Familie: Cichlidae · Tweddle's happy

De Tweddles cichlide (Astatotilapia tweddlei) is een zoetwatervis uit de familie Cichlidae die tot 9 cm groot wordt.

Lengte
9 cm
Watertype
Zoetwater
Dieet
Carnivoor
Vorm
Torpedovormig
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Africa: Malawi, Mozambique

Beschrijving

De Tweddles cichlide is een cichlide (Cichlidae) uit rivieren, meren en moerassen van het zuidoosten van Afrika. De soort wordt ongeveer 10 cm lang en heeft een langwerpig lichaam; dominante mannetjes kleuren in de paaitijd feller met blauwe of gele tinten en dragen op de aarsvin 'eivlekken'. Als bodemgerichte alleseter zoekt zij naar kleine ongewervelden, algen en plankton. Het is een mondbroeder: het vrouwtje beschermt de eieren en jongen in haar bek. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The Tweddle's happy is a cichlid (Cichlidae) from rivers, lakes and swamps of southeastern Africa. The species grows to about 10 cm and has an elongate body; dominant males colour up more brightly in the breeding season with blue or yellow tints and carry 'egg-spots' on the anal fin. As a bottom-oriented omnivore it searches for small invertebrates, algae and plankton. It is a mouthbrooder: the female protects the eggs and young in her mouth. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Tweddles cichlide?

De Tweddles cichlide heeft een torpedovormig lichaam en is overwegend geelgoud.

Waar leeft de Tweddles cichlide?

De Tweddles cichlide leeft in zoet water en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Africa: Malawi, Mozambique

Hoe groot wordt de Tweddles cichlide?

De Tweddles cichlide wordt maximaal ongeveer 9 cm lang.

Is de Tweddles cichlide gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Tweddles cichlide is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Tweddles cichlide bron
Engelse naam
Tweddle's happy bron
Wetenschappelijke naam
Astatotilapia tweddlei
Familie
Cichlidae

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
9.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Torpedovormig bron
Dominante kleur
Geel/goud bron
Kleuren
Geel afgeleid
Staartvorm
Recht afgeleid

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoetwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Africa: Malawi, Mozambique bron
Verspreiding (detail)
Zoetwater - Africa: Malawi, Mozambique afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor afgeleid
Dieet (detail)
Kleine vissen, kreeftachtigen en ongewervelden afgeleid
Territoriaal
Ja afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Astatotilapia

Meer uit de familie Cichlidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →