Home · Aplocheilidae · Ceylonese panchax
Ceylonese panchax (Aplocheilus dayi) — Aplocheilidae

Ceylonese panchax

Aplocheilus dayi
Familie: Aplocheilidae · Ceylon killifish

De Ceylonese panchax (Aplocheilus dayi) is een brakwatervis uit de familie Aplocheilidae die tot 9 cm groot wordt.

Lengte
9 cm
Watertype
Brak
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Vrij water
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Asia: Sri Lanka

Beschrijving

De Ceylonese panchax is een panchax of snoekkarpertje (Aplocheilidae) uit ondiep, traag stromend zoet water van Sri Lanka. De soort wordt ongeveer 6-8 cm lang en heeft een slank, langgerekt lichaam met een platte kop en een naar boven gerichte bek, en glinsterende stippen op de flank. Als oppervlaktejager zweeft zij roerloos vlak onder de waterspiegel en schiet uit op insecten, larven en kleine ongewervelden. De vis is voor de mens ongevaarlijk.

The Ceylon killifish is a panchax (Aplocheilidae) from shallow, slow-flowing fresh water of Sri Lanka. The species grows to about 6-8 cm and has a slender, elongate body with a flat head and an upturned mouth, and glittering spots on the flank. As a surface hunter it hovers motionless just below the waterline and darts out at insects, larvae and small invertebrates. The fish is harmless to humans.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Ceylonese panchax?

De Ceylonese panchax heeft een langgerekt, palingachtig lichaam en is overwegend geelgoud.

Waar leeft de Ceylonese panchax?

De Ceylonese panchax leeft in brak water en houdt zich vooral op bij open, vrij water. Asia: Sri Lanka

Hoe groot wordt de Ceylonese panchax?

De Ceylonese panchax wordt maximaal ongeveer 9 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 7 cm.

Is de Ceylonese panchax gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Ceylonese panchax is onschadelijk voor mensen. Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Ceylonese panchax bron
Engelse naam
Ceylon killifish bron
Wetenschappelijke naam
Aplocheilus dayi
Familie
Aplocheilidae
Andere EN-namen
Ceylon killifish; Ceylon panchax; Day's killifish; Day's panchax geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
S geverifieerd
Max. lengte (cm)
9.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
7.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Geel/goud bron
Kleuren
Geel afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar boven bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Brak bron
Bodemtype
Vrij water bron
Natuurlijk verspreidingsgebied
Asia: Sri Lanka bron
Verspreiding (detail)
Brak - Asia: Sri Lanka afgeleid
Geïntroduceerd
Geen wijdverbreide introducties buiten het natuurlijke verspreidingsgebied bekend. afgeleid
Herkomst
Inheems afgeleid

Gedrag & biologie

Territoriaal
Nee afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten afgeleid
Geslachtsverschil
Ja afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid

Voor de visser

Visserstechniek
Klein van stuk en nauwelijks een hengelsportdoel; wordt vooral incidenteel of als aasvis gevangen. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Deze soort is voor de mens ongevaarlijk. Er is geen specifieke eerste hulp nodig. Hanteer de vis wel voorzichtig: let op de vinstralen en scherpe randen van het kieuwdeksel, en spoel een eventuele schram met schoon water en dek hem af. Controleer bij een vuile of diepe wond de tetanusstatus. geverifieerd

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Aplocheilus

Meer uit de familie Aplocheilidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →