Home · Batrachoididae · Chileense lichtmatroos
Chileense lichtmatroos (Aphos porosus) — Batrachoididae

Chileense lichtmatroos

Aphos porosus
Familie: Batrachoididae · Banded toadfish
LC · Niet bedreigd

De Chileense lichtmatroos (Aphos porosus) is een zoutwatervis uit de familie Batrachoididae die tot 28 cm groot wordt.

Lengte
28 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
0–200.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Nachtactief
Vorm
Langgerekt (paling-achtig)
Bodem
Zand/slibbodem
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Zuidoostelijke Stille Oceaan voor Chili en Peru; zachte bodems van ondiepe kustwateren.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De Chileense lichtmatroos is een padvis uit de familie der padvissen (Batrachoididae) uit de zuidoostelijke Stille Oceaan voor Chili en Peru. De soort wordt ongeveer 28 cm lang en heeft een langgerekt lichaam met een brede, platte kop en een grote bek. Ze leeft op zachte bodems van ondiepe kustwateren, waar ze zich vaak half ingegraven schuilhoudt. Als bodem-hinderlaagjager bespringt ze kleine vissen en kreeftachtigen. Padvissen kunnen met de zwemblaas brommende geluiden maken. De scherpe kop- en vinstekels kunnen pijnlijke prikwonden geven, dus hanteer de vis voorzichtig.

The Chilean midshipman is a toadfish of the family Batrachoididae from the south-eastern Pacific off Chile and Peru. The species grows to about 28 cm and has an elongate body with a broad, flat head and a large mouth. It lives on soft bottoms of shallow coastal waters, where it often stays half-buried. As a bottom ambush predator it seizes small fishes and crustaceans. Toadfishes can make humming sounds with the swim bladder. The sharp head and fin spines can give painful puncture wounds, so handle the fish with care.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Chileense lichtmatroos?

De Chileense lichtmatroos heeft een langgerekt, palingachtig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon marmering. Brede, platte kop; half ingegraven hinderlaagjager met scherpe kop- en vinstekels die maakt brommende geluiden.

Waar leeft de Chileense lichtmatroos?

De Chileense lichtmatroos leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij zand- of slibbodem. Zuidoostelijke Stille Oceaan voor Chili en Peru; zachte bodems van ondiepe kustwateren.

Hoe groot wordt de Chileense lichtmatroos?

De Chileense lichtmatroos wordt maximaal ongeveer 28 cm lang.

Is de Chileense lichtmatroos gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Chileense lichtmatroos is onschadelijk voor mensen. De stevige, scherpe vinstekels kunnen pijnlijke prik- of snijwonden geven; hanteer de vis voorzichtig. Reinig de wond, laat hem doorbloeden en raadpleeg bij toenemende pijn of infectie een arts.

Is de Chileense lichtmatroos eetbaar?

De Chileense lichtmatroos wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Chileense lichtmatroos bron
Engelse naam
Banded toadfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Aphos porosus
Familie
Batrachoididae

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
28.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Langgerekt (paling-achtig) bron
Dominante kleur
Bruin afgeleid
Kleuren
Bruin; Geel/goud afgeleid
Patroon
Marmering afgeleid
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar boven afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee bron
Rugvinnen
Twee gescheiden afgeleid
Rugstekels
Ja bron

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater bron
Bodemtype
Zand/slibbodem bron
Max. diepte (m)
200.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Zuidoostelijke Stille Oceaan voor Chili en Peru; zachte bodems van ondiepe kustwateren. afgeleid
Verspreiding (detail)
Zuidoostelijke Stille Oceaan - Chili en Peru; zachte bodems afgeleid
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. bron
Herkomst
Inheems bron

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor bron
Dieet (detail)
Kleine vissen en kreeftachtigen bron
Sociaal gedrag
Solitair afgeleid
Territoriaal
Nee afgeleid
Dagritme
Nachtactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten bron
Geslachtsverschil
Nee afgeleid
Seizoen
Jaarrond aanwezig in het leefgebied; geen uitgesproken seizoensgebondenheid bekend. afgeleid
Bijzondere kenmerken
Brede, platte kop; half ingegraven hinderlaagjager met scherpe kop- en vinstekels die maakt brommende geluiden. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten bron
Visserstechniek
Bodemvissen met natuurlijk aas (worm, garnaal of vis) op of vlak boven de bodem. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk bron
EHBO
De stevige, scherpe vinstekels kunnen pijnlijke prik- of snijwonden geven; hanteer de vis voorzichtig. Reinig de wond, laat hem doorbloeden en raadpleeg bij toenemende pijn of infectie een arts. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Meer uit de familie Batrachoididae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →