Home · Antennariidae · Gestreepte hengelaarvis
Gestreepte hengelaarvis (Antennarius striatus) — Antennariidae

Gestreepte hengelaarvis

Antennarius striatus
Familie: Antennariidae · Striated frogfish
LC · Niet bedreigd

De Gestreepte hengelaarvis (Antennarius striatus) is een zoutwatervis uit de familie Antennariidae die tot 25 cm groot wordt.

Lengte
25 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
10.0–219.0 m
Dieet
Carnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Onregelmatig
Bodem
Steen of rots
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Wijd verspreid in tropische en subtropische zeeen wereldwijd, in het oosten langs West-Afrika en rond de Macaronesische eilanden, op rotsige en zandige bodems van ondiep tot middeldiep water.
Eetbaarheid
Niet gegeten

Beschrijving

De gestreepte hengelaarvis is een bolle, wrattige roofvis uit de familie Antennariidae die tot ongeveer 25 cm wordt. Het gele tot bruine lichaam draagt donkere, kronkelige strepen die voor camouflage zorgen; de pootachtige borstvinnen gebruikt ze om over de bodem te 'lopen'. De eerste rugvinstekel is omgevormd tot een 'hengel' (illicium) met een lokorgaan dat sterk op een wormpje lijkt; daarmee lokt de vis prooi vlak voor de enorme, opwaartse bek. De soort is wijd verspreid in warme zeeen wereldwijd, in het oosten langs West-Afrika en rond de Macaronesische eilanden. Ze ligt roerloos op de loer tussen stenen en wieren en zuigt elke vis of garnaal die te dichtbij komt in een flits naar binnen.

The striated frogfish is a rounded, warty predator of the family Antennariidae reaching about 25 cm. The yellow to brown body bears dark, worm-like wavy stripes that provide camouflage; it uses its limb-like pectoral fins to 'walk' over the bottom. The first dorsal spine is modified into a 'rod' (illicium) with a lure that closely resembles a worm, with which the fish draws prey right in front of its enormous, upturned mouth. The species is widespread in warm seas worldwide, in the east along West Africa and around the Macaronesian islands. It lies motionless in ambush among stones and weeds and sucks in any fish or shrimp that comes too close in a flash.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Gestreepte hengelaarvis?

De Gestreepte hengelaarvis heeft een onregelmatig van vorm lichaam, is overwegend geelgoud en heeft als patroon gevlamd. Bolle, wrattige hengelaarvis met donkere, kronkelige strepen; het aaslokorgaan op de snuit lijkt op een wormpje en wordt als hengel gebruikt.

Waar leeft de Gestreepte hengelaarvis?

De Gestreepte hengelaarvis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij steen of rots. Wijd verspreid in tropische en subtropische zeeen wereldwijd, in het oosten langs West-Afrika en rond de Macaronesische eilanden, op rotsige en zandige bodems van ondiep tot middeldiep water.

Hoe groot wordt de Gestreepte hengelaarvis?

De Gestreepte hengelaarvis wordt maximaal ongeveer 25 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 10 cm.

Is de Gestreepte hengelaarvis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Gestreepte hengelaarvis is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Gestreepte hengelaarvis eetbaar?

De Gestreepte hengelaarvis wordt doorgaans niet gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Gestreepte hengelaarvis afgeleid
Engelse naam
Striated frogfish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Antennarius striatus
Familie
Antennariidae
Andere NL-namen
Gestreepte hengelaarvis afgeleid
Andere EN-namen
Blotched anglerfish; Spitlure frogfish; Splitlure frogfish; Striate anglerfish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
M geverifieerd
Max. lengte (cm)
25.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
10.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Onregelmatig geverifieerd
Dominante kleur
Geel/goud bron
Kleuren
Geel/goud; Bruin; Zwart bron
Patroon
Gevlamd bron
Staartvorm
Rond afgeleid
Bekstand
Naar boven afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee geverifieerd
Rugvinnen
Twee gescheiden bron
Rugstekels
Ja geverifieerd

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater geverifieerd
Bodemtype
Steen of rots geverifieerd
Min. diepte (m)
10.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
219.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Wijd verspreid in tropische en subtropische zeeen wereldwijd, in het oosten langs West-Afrika en rond de Macaronesische eilanden, op rotsige en zandige bodems van ondiep tot middeldiep water. geverifieerd
Verspreiding (detail)
Wijd verspreid in warme zeeen wereldwijd; oostelijke Atlantische kust van West-Afrika en de Macaronesische eilanden; op rotsige en zandige bodems bron
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. geverifieerd
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Carnivoor geverifieerd
Dieet (detail)
Vissen en kreeftachtigen, met het wormvormige lokorgaan aangelokt en in een flits opgezogen bron
Sociaal gedrag
Solitair geverifieerd
Territoriaal
Ja geverifieerd
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten geverifieerd
Geslachtsverschil
Nee geverifieerd
Seizoen
Standvast hinderlaagjager tussen stenen en wieren; de eieren worden in een drijvend slijmvlot afgezet. bron
Bijzondere kenmerken
Bolle, wrattige hengelaarvis met donkere, kronkelige strepen; het aaslokorgaan op de snuit lijkt op een wormpje en wordt als hengel gebruikt. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Niet gegeten geverifieerd
Visserstechniek
Vissen met natuurlijk aas (vis, garnaal, worm) of kunstaas dicht bij rif- en rotsstructuren. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Antennarius

Meer uit de familie Antennariidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →