Home · Monacanthidae · Afrikaanse vijlvis
Afrikaanse vijlvis (Aluterus heudelotii) — Monacanthidae

Afrikaanse vijlvis

Aluterus heudelotii
Familie: Monacanthidae · Dotterel filefish
LC · Niet bedreigd

De Afrikaanse vijlvis (Aluterus heudelotii) is een zoutwatervis uit de familie Monacanthidae die tot 45 cm groot wordt.

Lengte
45 cm
Watertype
Zoutwater
Diepte
3.0–2000.0 m
Dieet
Omnivoor
Gedrag
Solitair
Dagritme
Dagactief
Vorm
Plat/schijfvormig
Bodem
Vrij water
Gevaar
Onschadelijk
Verspreiding
Atlantische Oceaan aan beide zijden, in open water en bij drijvend materiaal boven het continentaal plat langs de kust van West-Afrika.
Eetbaarheid
Zelden gegeten

Beschrijving

De Afrikaanse vijlvis is een langwerpige vijlvis uit de familie Monacanthidae (vijlvissen) die tot ongeveer 45 cm wordt. Het zijdelings afgeplatte, grijsbruine lichaam met fijne vlekjes voelt door de minuscule schubjes ruw aan als een vijl. Op de kop staat een eerste rugvinstekel die als een trekker rechtop kan worden gezet en vastgezet. De kleine bek draagt sterke tandjes. De soort zwerft in open water boven het continentaal plat aan beide zijden van de Atlantische Oceaan, vaak schuin met de kop omlaag bij drijvend wier of materiaal, waar ze zich camoufleert. Ze is een omnivoor die aangroei, wieren, kleine ongewervelden en drijvend materiaal eet. Ze heeft weinig visserijbelang.

The dotterel filefish is an elongate filefish of the family Monacanthidae (filefishes) reaching about 45 cm. The laterally compressed, grey-brown body with fine spots feels rough like a file due to its minute scales. On the head stands a first dorsal spine that can be locked upright like a trigger. The small mouth bears strong teeth. The species roams open water above the continental shelf on both sides of the Atlantic, often hanging head-down near drifting weed or material, where it camouflages itself. It is an omnivore eating growth, weeds, small invertebrates and drifting material. It has little fishery value.

Veelgestelde vragen

Hoe herken je de Afrikaanse vijlvis?

De Afrikaanse vijlvis heeft een plat, schijfvormig lichaam, is overwegend bruin en heeft als patroon vlekken. Langwerpige vijlvis met een ruwe huid, een kleine bek met sterke tandjes en een opricht­bare stekel op de kop; vaak schuin met de kop omlaag drijvend.

Waar leeft de Afrikaanse vijlvis?

De Afrikaanse vijlvis leeft in zout water (zee) en houdt zich vooral op bij open, vrij water. Atlantische Oceaan aan beide zijden, in open water en bij drijvend materiaal boven het continentaal plat langs de kust van West-Afrika.

Hoe groot wordt de Afrikaanse vijlvis?

De Afrikaanse vijlvis wordt maximaal ongeveer 45 cm lang. Gemiddeld is de soort rond de 30 cm.

Is de Afrikaanse vijlvis gevaarlijk voor mensen?

Nee, de Afrikaanse vijlvis is onschadelijk voor mensen. Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen.

Is de Afrikaanse vijlvis eetbaar?

De Afrikaanse vijlvis wordt zelden gegeten.

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →

Alle gegevens

Identificatie

Nederlandse naam
Afrikaanse vijlvis afgeleid
Engelse naam
Dotterel filefish geverifieerd
Wetenschappelijke naam
Aluterus heudelotii
Familie
Monacanthidae
Andere NL-namen
Afrikaanse vijlvis afgeleid
Andere EN-namen
Dotterel filefish; Filefish geverifieerd

Uiterlijk

Grootteklasse
L geverifieerd
Max. lengte (cm)
45.0 geverifieerd
Gem. lengte (cm)
30.0 geverifieerd
Lichaamsvorm
Plat/schijfvormig bron
Dominante kleur
Bruin bron
Kleuren
Bruin; Blauw; Wit bron
Patroon
Vlekken bron
Staartvorm
Recht afgeleid
Bekstand
Terminaal afgeleid
Lippen
Dik/vlezig afgeleid
Baarddraden
Nee geverifieerd
Rugvinnen
Twee gescheiden bron
Rugstekels
Ja geverifieerd

Leefomgeving & verspreiding

Watertype
Zoutwater geverifieerd
Bodemtype
Vrij water geverifieerd
Min. diepte (m)
3.0 geverifieerd
Max. diepte (m)
2000.0 geverifieerd
Natuurlijk verspreidingsgebied
Atlantische Oceaan aan beide zijden, in open water en bij drijvend materiaal boven het continentaal plat langs de kust van West-Afrika. geverifieerd
Verspreiding (detail)
Atlantische Oceaan - aan beide zijden; in open water en bij drijvend materiaal boven het continentaal plat bron
Geïntroduceerd
Geen bekende introducties. geverifieerd
Herkomst
Inheems geverifieerd

Gedrag & biologie

Dieet
Omnivoor geverifieerd
Dieet (detail)
Aangroei, wieren, kleine ongewervelden en drijvend materiaal bron
Sociaal gedrag
Solitair geverifieerd
Territoriaal
Nee geverifieerd
Dagritme
Dagactief afgeleid
Voortplanting
Aparte geslachten geverifieerd
Geslachtsverschil
Nee geverifieerd
Seizoen
Zwerft in open water, vaak bij drijvend wier of materiaal; eieren en larven drijven in open water. bron
Bijzondere kenmerken
Langwerpige vijlvis met een ruwe huid, een kleine bek met sterke tandjes en een opricht­bare stekel op de kop; vaak schuin met de kop omlaag drijvend. bron

Voor de visser

Eetbaarheid
Zelden gegeten geverifieerd
Visserstechniek
Sportvissen met kunstaas of (dood/levend) aasvis door te trollen, te werpen of drijvend te vissen in open water. afgeleid
Regelgeving
Controleer voor vangst, behoud of handel altijd de geldende lokale en nationale visserijregels (minimummaten, gesloten seizoenen en vangstlimieten) en de internationale beschermingsstatus (CITES en IUCN-Rode Lijst) van deze soort. afgeleid
Regelgeving bron
FishBase ↗ afgeleid

Veiligheid

Gevaar
Onschadelijk geverifieerd
EHBO
Niet nodig: deze soort is ongevaarlijk voor mensen. bron

Status & bronnen

Bronnen
FishBase via GBIF (DwC-A), CC-BY-NC 4.0

Zelfde geslacht Aluterus

Meer uit de familie Monacanthidae

Download Fin's Fish Guide

Herken vissen in seconden, leg je vangsten en duiken vast. Doe mee met de TestFlight-beta.

Download de beta →